Savanorystė

Savanorystė Lietuvoje ir užsienyje

Savanoriauti Lietuvoje gali visi asmenys nuo 14 m. bet kurioje nepelno siekiančioje organizacijoje, kaip tai numatoma LR savanoriškos veiklos įstatyme. Kiekviena organizacija numato savanorių poreikį bei atitinkamą profilį, o susitikus gyvai derinami abiejų pusių lūkesčiai: užduotys, veiklų apimtys, tvarkaraštis, komunikacija derinant abiejų šalių galimybes. Bet kuri nepelno siekianti organizacija gali pasirašyti dvišalę savanoriškos veiklos sutartį ir pasitelkti savanorius. Savanoriai dominančią organizaciją gali rasti savarankiškai duomenų bazėje https://jrd.lt/informacija-jaunimui/savanoryste/organizaciju-paieska ir kreiptis tiesiai į dominančią organizaciją arba į Savanorišką veiklą organizuojančią organizaciją (SVO organizaciją) savo apskrityje arba savivaldybėje https://jrd.lt/savanoryste/svo-akreditacija/akredituotu-svo-organizaciju-sarasas.

Savanoriška veikla gali būti labai įvairių formų - savanoriška veikla ir savanoriška tarnyba, nacionalinė ir tarptautinė savanoriška veikla, trumpalaikė ir ilgalaikė. Kiekviena forma turi savų pranašumų, tad labai svarbu pasirinkti ne tik temą, bet ir formą, atitinkančią savanorio poreikius. Toliau rasite informacijos apie savanoriškos tarnybos programas, kuriose kviečiami dalyvauti vyresni kaip 14 metų Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvos Respublikos teritorijoje teisėtai esantys užsieniečiai, bei nuorodas į puslapius, kuriuose galima rasti papildomų savanorystės pasiūlymų.

Jaunimo savanoriška tarnyba

Jaunimo savanoriška tarnyba (JST) – tai intensyvi 6 mėn. trukmės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m., kurios metu jaunuoliai ne mažiau kaip 35 val./ mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje priimančioje organizacijoje (PO), kartą per mėnesį susitinka su SVO organizacijos paskirtu mentoriumi ir mokosi įveikti sunkumus, verčia patirtį išmokimais. JST programa - galimybė ne tik atrasti patinkančią veiklos kryptį, bet ir geriau pažinti save, ugdyti bendrąsias kompetencijas.

Organizacijoms – tai proga tapti akredituota savanorius priimančia organizacija, t.y. vieta, kurioje gali savanoriauti jaunas žmogus. Organizacija įsipareigoja savanoriui sudaryti 40 val. per mėnesį savanoriškos veiklos planą (grafiką), kuris atitiktų savanorio kompetencijas ir būtų prasmingas tiek savanoriui, tiek pačiai organizacijai. Kuratorius įsipareigoja apmokyti jauną žmogų, ugdyti ir palaikyti tarnybos metu.

2021 m. JST programa yra pripažįstama 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas.

Daugiau informacijos apie JST

Jei ieškai vietos savanoriškai veiklai Lietuvoje, ieškok čia:

Europos solidarumo korpusas

Europos solidarumo korpusas yra Europos Sąjungos rėmimo programa, kuria siekiama suteikti jauniems žmonėms galimybių tobulėti padedant kitiems. Dalyvauti gali visi jauni žmonės nuo 18 iki 30 m.

Kam skirta programa ?

Programa siekiama suteikti jauniems žmonėms galimybių tobulėti padedant kitiems, t.y. skatinti jaunimo veiklas, kuriančias vieningumą, bendruomeniškumą:

  • Pasinaudoti programos parama gali visi, kuriems šis tikslas taip pat artimas.
  • Jauni žmonės (18–30 m.), pasinaudoję programa, gali dalyvauti tarptautiniuose savanorystės projektuose – t. y. savanoriauti užsienyje.
  • Taip pat susibūrę į grupes (formalias arba neformalias) jauni asmenys gali įgyvendinti savo idėjas – vietinius projektus, kurie stiprintų jų vietos bendruomenes.
  • Su jaunimu dirbančios organizacijos, pasinaudojusios programa, gali įgyvendinti projektus, įveiklinančius jaunus žmones.

Kokią paramą suteikia programa?

Vykstantiems savanoriauti į užsienį, programa kompensuoja visas su dalyvavimu pasirinktame projekte susijusias išlaidas: kelionę, apgyvendinimą, vietinį transportą, kalbos kursus, mokymus ir sveikatos draudimą. Taip pat skiria kišenpinigius bei maistpinigius.

Siekiantys įgyvendinti programos tikslą atitinkančius projektus – teikdami projektų paraiškas nurodo ir pagrindžia, kokio biudžeto reikės veiklų įgyvendinimui. Paraiškas vertina nepriklausomi ekspertai, kurių balais ir komentarais remiantis priimamas sprendimas dėl finansavimo.

2020 m. 3 mėnesių tarptautinė savanoriška veikla pagal programas „Erasmus+“ ir „Europos solidarumo korpusas“ yra pripažįstama 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas.

Daugiau informacijos apie Europos solidarumo korpusą

Savanoriška veikla Lietuvoje kviečiame susipažinti su šiais leidiniais ir teisės aktais:

Informacija apie savanorystę:

ERASMUS
LIJOT
PLJS
LJM
ESK
Biudžetinė įstaiga, kodas 188681478. Duomenys kaupiami ir saugomi juridinių asmenų registre
Jaunimo reikalų agentūra 2022