Jaunimo metai 2022

Praūžė 2022-ieji – jaunimo metai: baigiasi, tačiau jaunimui skirtas dėmesys nesumenks ir šiais metais bei ateityje.

Balandžio 29 d. Vilniuje startavę jaunimo metai spėjo apkeliauti didžiąją dalį Lietuvos. 2022-aisiais Jaunimo reikalų agentūra (JRA) suorganizavo net devynis keliaujančius jaunimo metų ciklo renginius Jonavoje, Palangoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Naujojoje Akmenėje, Visagine, Alytuje, Telšiuose ir Tauragėje. Juose jaunuoliai galėjo susitikti ir pabendrauti su nevyriausybinių organizacijų, verslo, politikos lyderiais, ES ir vietos institucijų atstovais. Per metus skirtingais informaciniais kanalais pavyko pasiekti net 830 tūkst. žmonių auditoriją. 

Stengėmės, kad šiemet nuošalyje nebūtų palikti net ir tie jauni žmonės, kuriuos pasiekti ir informuoti iki šiol sekėsi sunkiau. Džiaugiamės, kad aplankėme didžiąją dalį Lietuvos apskričių, kur draugėn suvedėme jaunimą, jaunimo organizacijas ir visus tuos, kuriems rūpi šalies jaunuoliai. 

Ką per metus pavyko nuveikti?

Jaunimo metai nepašykštėjo pilietinį aktyvumą skatinančių veiklų. Kalvarijoje, Kazlų Rūdoje, Vilkaviškyje, Joniškyje, Pasvalyje ir Vilniaus rajone buvo surengtos ES gerųjų patirčių dirbtuvės. Jų dalyviai sulaukė naudingos informacijos apie tai, kaip parengti ir įgyvendinti jaunimui dar daugiau galimybių atveriančius projektus. Be to, įvairiuose miestuose bei miesteliuose vyko jaunimui ir su juo dirbantiems specialistams skirti karjeros ugdymo užsiėmimai. Pavyzdžiui, šią vasarą vien Klaipėdos rajone nepilnamečių įdarbinimo programos dėka pavyko įdarbinti 53 jaunuolius 23 įmonėse. 

2022 m. jau šeštąjį kartą buvo surengta mokslinė-praktinė jaunimo tyrėjų konferencija „Jaunimo metai Lietuvoje: matomas – nematomas jaunimas“ sukvietusi mokslininkus, jaunimo politikos formuotojus ir su jaunimu dirbančius praktikus aptarti jaunimo ateities perspektyvas. Sostinė jaunimo metus užbaigė Vilniaus jaunimo politikos konferencija, pakvietusia jaunimą ruoštis švęsti Vilniaus 700 jubiliejų. Šalies jaunuoliai taip pat dalyvavo dvejuose tolerancijos bei ketvirtus metus organizuotuose „Stiprūs įvairovėje!“ mokymuose. Jų dalyviai turėjo puikią progą susipažinti su aktyvaus pilietiškumo formomis, lavinti darbo komandoje įgūdžius,  diskutuoti aktualiomis temomis, įsitraukti į smagias veiklas bei susirasti naujų draugų. 

2022-aisiais netrūko ir iniciatyvų, primenančių, kad valstybės progresas priklauso nuo to, ar įtraukiame jaunus žmones į sprendimų priėmimo procesą bei įsiklausome ir atsižvelgiame į jų poreikius. Lietuvos savivaldybėse buvo įgyvendinta simbolinė akcija – pasodinta po vieną Stelmužės ąžuolo sodinuką. Iš jų išaugsiantys Jaunimo parko ąžuoliukai primins, kad jauniems žmonėms skiriamas dėmesys svarbus nuolat, ne tik išskirtinėmis progomis. Be to šalia sodinukų esančios lentelės su QR kodais leis greitai ir paprastai rasti informaciją apie savivaldybėje organizuojamas veiklas jaunimui.

Tuo tarpu Klaipėdoje, Rokiškyje, Visagine ir Elektrėnuose duris atvėrė erdvės aktyviam jaunimui, kuriose jaunuoliai kiekvieną dieną gali mokytis dirbti kartu, užsiimti juos dominančiomis veiklomis ir gauti tam reikalingas priemones. Dar daugiau saviraiškos laisvės jaunimui suteikė ir specialiai sudarytas elektroninis leidinys „Žinau viską apie viską“. Jame pateikta informacija, kurią būtina žinoti visiems savarankiškais tampantiems jaunuoliams. 

Ne ką mažiau svarbus buvo ir 150 Jaunimo ambasadorių tinklo indėlis. Jaunieji savanoriai ne tik aktyviai skleidė informaciją apie jaunimo metais vykstančias veiklas, bet ir padėjo jas įgyvendinti. Pasak Jaunimo metų ambasadoriaus, 15-mečio Deimanto Liberio, 2022-ieji atvėrė kelią išsiaiškinti, kuo gyvena Lietuvos jaunuoliai. 

Būtent todėl 2022-aisiais jaunuoliai buvo supažindinti su ES jaunimo strategija, jaunimo ir su jaunimu dirbančių organizacijų veikla. Taip pat jie išgirdo apie tokias ES programas kaip „Europos solidarumo korpusas“, „Erasmus+“ bei iniciatyvą „DiscoverEU“, kurios suteikia galimybę semtis ne tik akademinių bei profesinių žinių visoje Europoje, bet ir tobulinti bendrąsias kompetencijas bei plėsti savo pažinimo ribas. 

Svarbūs ateities tikslai

Atsižvelgiant į jaunimo metų patirtis bei pamokas ir siekiant, kad jaunimo metų nauda nesibaigtų kartus su 2022 -aisias, sieksime toliau plėtoti pavykusius veiklų ir iniciatyvų formatus. Ateityje Jaunimo reikalų agentūra kartu su partneriais planuoja toliau dirbti ties jaunimo politikos ambasadorių tinklu taip dar labiau įtraukiant jaunimą į dalyvavimą jaunimo politikoje. Be to tęsime jaunimo galimybių pristatymus regioninių renginių metu, taip stiprindami ryšį ne tik tarp jaunimo ir organizacijų dirbančių su jaunimu, bet ir tarp visų veikėjų dirbančių jaunimo politikos lauke. Šiais metais taip pat tęsime darbą su aktyvaus jaunimo erdvėmis, taip sudarydami jaunuoliams galimybes savarankiškai veikti ir tobulinti kompetencijas reikiamas sėkmingai jų veiklai. Projektas „Stiprūs įvairovėje“ ir toliau kvies Lietuvos jaunimą kartu su tautinių mažumų jaunimu susitikti patyriminėse stovyklose.

Dėkojame visiems partneriams už darbą kartu!

Naudinga informacija:

- Lietuvos ir Europos Jaunimo metų ataskaita

ERASMUS
LIJOT
PLJS
ESK
Biudžetinė įstaiga, kodas 188681478. Duomenys kaupiami ir saugomi juridinių asmenų registre
Jaunimo reikalų agentūra 2024