Jaunimo sveikata
Lietuvos 14-29 m. jaunų žmonių sveikata, palyginti su kitų Europos Sąjungos šalių jaunimo sveikata, yra prasta (didžiausias savižudybių skaičius, didelis mirtingumas nuo išorinių mirties priežasčių, padaugėjo viršsvorį turinčių 15 m. amžiaus vaikų; daugiau nei pusė 15 m. amžiaus vaikų yra vartoję alkoholį, apie 30 proc. rūko; didelis paauglių nėštumų skaičius). Vertinant globalią ligų naštą 14-29 m. amžiaus grupėje, psichikos ir elgesio sutrikimų našta (DALY rodiklis) Lietuvoje 2010 m. sudarė 30 proc., išorinės mirties priežastys – 33 proc., tarp visų ligų, mirčių ir negalių priežasčių (OEDC, 2012; IHME, 2010; PSO, 2010; Unicef, 2013).
Siekiant stiprinti rūpinimosi jaunų žmonių sveikata sistemą, sukurtas ir diegiamas Lietuvoje jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) modelis Lietuvoje, kurio pagrindinė funkcija – per paslaugų teikimo protokolus apjungti į vieningą tinklą jau egzistuojančius sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus ir gerinant jų bendradarbiavimą teikti efektyvesnes jaunimui pritaikytas sveikatos priežiūros paslaugas taip užtikrinant sveikatos netolygumų mažinimą.
JPSPP – tai jaunimo poreikius atitinkančios kompleksinės sveikatos priežiūros paslaugos, kurios apima gydymo ir prevencijos (taip pat ir stebėsenos) paslaugas bei konsultavimo paslaugas, įskaitant jaunimo poreikiams pritaikytą sveikatos mokymą bei ugdymą, ir atitinka šiuos Pasaulio sveikatos organizacijos nurodytus kriterijus:
- jaunimui prieinamos – nemokamos arba įperkamos, greita, patogi registracija arba be registracijos, trumpas laukimo laikas;
- nediskriminuojančios;
- garantuojančios konfidencialumą ir privatumą;
- atitinkančios kiekvieno jauno žmogaus fizinės, socialinės ir psichologinės sveikatos bei raidos poreikius;
- teikiamos kompetentingo personalo;
- saugi ir atitinkanti jaunimo poreikius aplinka.
JPSPP teikimo modelis – nuostatų, apimančių jaunimo sveikatos priežiūros (gydymo, diagnostikos, prevencijos ir stebėsenos) bei konsultavimo paslaugų teikimą, apibrėžiančių paslaugų sistemos misiją, viziją, principus, tikslus ir uždavinius, apimančių paslaugų teikimo ir sveikos gyvensenos motyvavimo labiausiai jaunimui priimtinomis formomis organizavimą, valdymą, finansavimą bei kokybės užtikrinimą ir stebėseną, visuma.
Prioritetinės jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sritys:
- psichikos sveikatos stiprinimas;
- sveikos mitybos skatinimas, su mityba susijusių ligų prevencija ir fizinis aktyvumas;
- traumų ir nelaimingų atsitikimų (išvengiamų mirčių) prevencija;
- lytinės ir reprodukcinės sveikatos gerinimas.
Informaciją apie jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų kabinetus ieškokite savo savivaldybės tinklapiuose bei teiraukitės poliklinikoje.
Programos tinklapis