Socialinio verslo poveikį matuoji – jaunimą motyvuoji

2022-05-18

Jaunimas – viena aktyviausių socialinių grupių, kurie drąsiai imasi iniciatyvos ir kuria teigiamus pokyčius visuomenėje. Praktika rodo, kad jaunimas turi daugiau motyvacijos veikti, kai gali realiai pamatuoti savo diegiamų idėjų poveikį.

Ekspertinės organizacijos, skatinančios jaunimo organizacijų stiprinimą ir socialinį verslumą Baltijos šalyse „Stories for Impact“ (Estija), Latvijos socialinio verslo asociacija, Estijos jaunimo organizacijų taryba, Latvijos nacionalinė jaunimo organizacijų taryba ir „Geri norai LT“ (Lietuva), sukūrė socialinio verslo poveikio valdymo sistemą, kurį susidaro 9 įrankiai, padedantys organizacijoms planuoti, pamatuoti kuriamą pozityvų poveikį bei optimaliai sumažinti galimą neigiamus veiklos rezultatus. Įrankiai palengvina sprendimų priėmimą, padeda efektyviau įtraukti komandos narius bei skleisti žinią apie gerus darbus ir už organizacijų ribų.

Daugelis į šį rinkinį sudarančių įrankių yra naudojami jau kelis dešimtmečius. „Geri Norai LT“ kartu su partneriais susistemino įvairias įrankių versijas ir sukūrė formatus, kurie yra pritaikyti būtent jaunimo organizacijoms.

Jaunimo organizacijos gali leistis į tiriamąją kelionę, apimančią visus įrankius: pradedant nuo tikslų medžio ir baigiant organizacinio modelio drobe. Taip pat gali pasirinkti vieną ar kelis įrankius, kurie geriausiai atitinka jų dabartinius poreikius. Išbandyti įrankį galite čia.

„Šis įrankis skirtas organizacijoms, kurios nori efektyviai vystyti savo veiklą. Taigi naudojantis šiuo įrankiu, galima praktiškai įvertinti, kokį realų pokytį sukuria inicijuoti projektai. Socialinio poveikio matavimo įrankis naudingas tiek pirmuosius žingsnius žengiančioms, bet ir ilgametėms organizacijoms, kurios nori efektyviau vystyti veiklą“, – paaiškina Jurgita Ribinskaitė-Glatzer, „Geri Norai LT“ įkūrėja.

2022-ieji paskelbti jaunimo metais, todėl visuomenė skatinama pastebėti jaunų žmonių idėjas, siūlomus inovatyvius sprendimus, kūrybišką požiūrį. „Įvairiomis iniciatyvomis kurdami socialinius verslus jauni žmonės dažniausiai sprendžia socialinio ir aplinkosauginio pobūdžio problemas. Covid-19 pandemijos laikotarpiu, taip pat prasidėjus karui Ukrainoje, pastebime, kad dar labiau suaktyvėjo jaunų žmonių savanorystė, vietinės ir tarptautinės jaunų žmonių iniciatyvos, padedančios spręsti šiuo metu aktualiausias problemas: prisidėti prie humanitarinės pagalbos, ukrainiečių integracijos, solidarumo, laisvės ir demokratijos vertybių, aktyvaus pilietiškumo stiprinimo“, - pabrėžia Loreta Eimontaitė, Tarptautinės jaunimo politikos skyriaus vedėja Jaunimo reikalų agentūroje. Ji akcentuoja, kad aktyvūs jauni žmonės ne tik sprendžia visuomenei aktualias problemas, bet dažnai yra ir inovacijų variklis. Jaunuoliai pažvelgia į įsisenėjusias problemas kitu kampu, jie nebijo įvairių apribojimų, o įžvelgia galimybes veikti. „Smalsumo vedini jaunuoliai geba apjungti vienijančias idėjas, pasiūlyti kūrybiškus, novatoriškus sprendimus, suvienyti įvairias socialines ir kultūrines grupes idėjos įgyvendinimui“, – jaunimui gerų žodžių negaili L. Eimontaitė.

Kiekviena organizacija, diegdama įvairius projektus, nori pasiekti maksimalų rezultatą ir pamatyti realų pokytį visuomenėje. Būtent aiškiai pamatuojamas ir įvardintas rezultatas gali būti puiki motyvavimo ir užsidegimo veikti priemonė jaunimui. „Išbandę socialinio poveikio matavimo įrankius, visos jaunimo ir su jaunimu dirbančios organizacijos gali lengvai įsivertinti ir suprasti, kiek tikslingai ir rezultatyviai vykdo savo misiją, kiek teigiamos įtakos daro, atlikdami savo funkcijas. Be to, naudodamiesi šiais įrankiais, gali išsiaiškinti, kokia dalis tam tikrų veiksmų sukuria, visgi, ir neigiamą įtaką. Tai tik skatina daryti reikšmingas išvadas ir, pasimokius iš klaidų, jaunų žmonių labui dirbti toliau“, – komentuoja Lukas Kornelijus Vaičiakas, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen patarėjas.

Įrankiai sukurti Erasmus + projekto „BALTIC: YOUTH: IMPACT“ metu. ,,Stories For Impact“ yra pagrindinis įrankių kūrimo partneris, kiti partneriai prisidėjo savo idėjomis, įžvalgomis ir įrankių testavimu.

Projektas „BALTIC: YOUTH: IMPACT“ yra bendrai finansuojamas Europos Sąjungos Erasmus + programos.

ERASMUS
LIJOT
PLJS
LJM
ESK
Biudžetinė įstaiga, kodas 188681478. Duomenys kaupiami ir saugomi juridinių asmenų registre
Jaunimo reikalų agentūra 2022