2024-12-16
Lietuvoje jau esame įpratę prie miestų – kultūros sostinių – skelbimo. Tačiau kai kurie miestai į savo metraščius įsirašė ir jaunimo sostinės titulą. Tradicija nauja, tačiau jau turime du tituluotus miestus: pirmąja jaunimo sostine 2023 metais tapusi Marijampolė estafetę – jaunimo simbolį riedlentę – perdavė Kretingai, kuri visus 2025 metus bus tituluojama jaunimo sostine.
Simboliai virsta ilgalaikiais infrastruktūros projektais
Jaunimo reikalų agentūros, kuri yra atsakinga už jaunimo politikos įgyvendinimą Lietuvoje, direktorius Jonas Laniauskas pasakoja, kad jaunimo sostinės idėja gimė Klaipėdoje, kai uostamiestis buvo tapęs Europos jaunimo sostine 2021 metais. „Pastebėjome, kaip reikšmingai toks titulas gali sustiprinti jaunimo balsą ir paskatinti savivaldybę spręsti aktualias problemas. Norėjome, kad tai nebūtų vienkartinė iniciatyva. Todėl Jaunimo reikalų agentūra nutarė kas du metus skelbti Lietuvos jaunimo sostinės projektų finansavimo konkursą“, – prisimena J. Laniauskas.
Pradėjus jaunimo sostinių tradiciją, buvo sukurtas simbolis – riedlentė. Šiemet Marijampolė ją iškilmingai perdavė Kretingai. Riedlentė atspindi jaunimo veržlumą, drąsą, aktyvų gyvenimo būdą ir mokymąsi.
„Toks turėtų būti jauno žmogaus vaidmuo politiniame, ekonominiame ir socialiniame šalies gyvenime“, – apie pasirinkto simbolio prasmę pasakoja J. Laniauskas. Įdomu, kad Marijampolėje šis simbolis tapo akstinu sukurti aktyvaus laisvalaikio erdvę – riedlenčių parką.
Kretinga planuoja kalnų dviračių parką
Jaunimo reikalų agentūros (JRA) direktorius J. Laniauskas džiaugiasi, kad vos per metus susidomėjimas jaunimo sostinės projektu smarkiai išaugo: pirmą kartą paraiškas teikė 5 savivaldybės, šįmet jų skaičius siekė net 13-ka. Šį kartą daugiausia balų surinko Kretingos paraiška. Kretingos rajono savivaldybės mero patarėjas Albertas Barauskas įsitikinęs, kad Lietuvos jaunimo sostinės 2025 titulą pavyko iškovoti neatsitiktinai: „Laimėjimą laikome nuoseklaus savivaldybės darbo įvertinimu – kelerius metus dėjome pastangas formuodami ir vykdydami jaunimo politiką. Ypač džiaugiamės, kad ne tik paraiškos vertintojai, bet ir patys jauni žmonės pastebi Kretingoje vykstančius pokyčius, aktyviai prie jų prisideda. Kretingos – jaunimo sostinės 2025 – programa buvo parengta atsižvelgiant į Kretingos jaunimo, įvairių jaunimo organizacijų teiktus pasiūlymus.“ Kretingos rajono savivaldybės planuose – įrengti didžiausią Lietuvoje kalnų dviračių parką. Mero patarėjas A. Barauskas sako, jog tai bus vieta, kurioje sportuoti ir aktyviai leisti laiką galės ne tik Kretingos, bet ir aplinkinių savivaldybių jaunimas.
Kaip miestai tampa jaunimo sostinėmis?
J. Laniauskas pasakoja, kad miesto, norinčio pelnyti šį titulą, savivaldybė turi teikti paraiškas JRA organizuojamame projektų finansavimo konkurse. Vertinant paraiškas, daug dėmesio kreipiama į tai, kaip savivaldybė geba patenkinti joje gyvenančių jaunų žmonių poreikius, įtraukti jaunimą į aktualių klausimų sprendimą, vertina ir siūlomus būdus tiems sprendimams įgyvendinti. Dar vienas svarbus dalykas, kuris padeda miestui iškovoti titulą, – tai savivaldybės gebėjimas užtikrinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą vietos ir nacionaliniu lygmeniu.
„Norime, kad jaunimo sostinės titulo kasmet siektų vis daugiau Lietuvos miestų. Siekiame, kad jie ne tik varžytųsi dėl šio titulo, bet ir bendradarbiautų, dalintųsi gerąja patirtimi. Tačiau svarbiausia – kad patys jauni žmonės suprastų, jog jų balsas gali ir turi būti girdimas, nesvarbu, kur jie begyventų“, – kalba Jaunimo reikalų agentūros vadovas.
Jis pastebi, kad jaunimo sostinės idėja gražiai sujungia ir kaimyninių šalių miestus. „Su kolegomis iš Latvijos ir Estijos nuolatos palaikome glaudžius kontaktus. Ypač džiugu, kad Kretinga planuoja glaudų bendradarbiavimą ir su kitais 2025 metų „jaunimo“ miestais: netoliese esančia Latvijos jaunimo sostine Liepoja ir Europos jaunimo sostine Lvivu“,– sako J. Laniauskas. Šių miestų jaunimas drauge organizuos bendrus projektus, susitikimus ir idėjų mainus, bendradarbiaus ne tik jaunimo politikos, bet ir meninių, kultūrinių bei edukacinių projektų srityse.
Ambicinga programa su keturiais sezonais
Pristatydamas kitų metų Kretingos jaunimo sostinės programą, A. Barauskas sako, jog planuojama suorganizuoti apie 80 įvairių veiklų. Tai bus sporto varžybos ir kūrybinės dirbtuvės, tarptautiniai susitikimai ir diskusijos, festivaliai, koncertai ir dūzgės, varžybos ir kitokie renginiai, subursiantys jaunus žmones iš visos Lietuvos bei užsienio.
„Mūsų rajono jaunimas yra sportuojantis, kuriantis, aktyvus ir smalsus. Būtent šiomis savybėmis nutarėme paženklinti kiekvieną metų ketvirtį“, – apie itin turiningą 2025 metų programą kalba pašnekovas, pridurdamas, jog kiekvienas ketvirtis bus pradedamas išskirtiniu renginiu ir turės jį simbolizuojantį logotipą.
Sausį–kovą jaunimo sostinės 2025 lankytojų Kretingoje lauks daugybė sporto renginių, o patys metai prasidės didžiausiomis kvadrato varžybomis Lietuvoje, kurių metu bus siekiama rekordo – vienu metu, vienoje salėje kvadratą turėtų žaisti 400 žmonių. Iki šiol tokio masto kvadrato varžybų Lietuvoje dar niekas nėra organizavęs. „Kitąmet taip pat kviesime į šokių bei vandens fiestą „Splash& Dance“ Kretingos sporto centro baseine. Gamtos mylėtojams bus organizuojami žygiai, šeimos su vaikais galės išbandyti įvairias estafečių žaidynes ir daugybę kitų aktyvaus laisvalaikio pramogų“, – iš karto po Naujųjų sveiką gyvenseną ragina prisiminti A. Barauskas.
Iš gausybės renginių jaunimo sostinės 2025 organizatorius sako norintis išskirti Šiaurės Europos mėgėjų teatrų aljanso NEATA jaunimo teatrų festivalį, kuris vyks gegužės 9–11 dienomis. Tuo metu Kretingoje laukiama apie 200 dalyvių iš 9 šalių. „Džiazo muzikos mylėtojų lauks tarptautinis jaunimo džiazo festivalis „Kretinga Jazz“. Bus surengtas dailės pleneras, vyks filmų peržiūros po atviru dangumi, kviesime į kūrybišką šeimų vakarą ir netradicinį vakarą su DJ muzika ir kitomis pramogomis Žiemos sode“, – pavasario planais dalijasi A. Barauskas. Liepos 6-oji Kretingoje žymės ne tik karaliaus Mindaugo karūnavimą, bet ir trečiojo jaunimo sostinės ketvirčio atidarymą.
„Tą dieną pradėsime šeimų pikniku „Įsipatogink“, o vėliau vyks šiuolaikinio meno platformos „Kub'Art“ renginiai, riedlenčių ir BMX dviračių turnyras. Visą mėnesį šeimų lauks įvairūs nemokami užsiėmimai Kretingos sporto centre, šeimos filmų vakaras sporto centro baseine, mamos bus kviečiamos į nemokamos mankštos treniruotes“, – būsimus renginius vardija mero patarėjas.
Paskutinis 2025 metų ketvirtis, anot A. Barausko, bus sutelktas į žinių siekį. „Esame suplanavę daug įdomių veiklų, skirtų jaunimo pilietiškumo, tolerancijos skatinimui. Taip pat įvairių mokymų. Vyks išskirtinė jaunimo galimybių mugė, koncentruosimės ir į jaunimo lyderystės temą“, – vardija mero patarėjas.
Kviečia žmones atrasti nuostabų regioną A. Barauskas pabrėžia, jog Kretinga kviečia visus žmones tapti aktyviais jaunimo sostinės veiklų dalyviais, o pats jaunimas raginamas ne tik dalyvauti renginiuose, bet ir siūlyti savo idėjas, kurios taptų įpareigojimu dabartiniams ir ateities politikams tęsti aktyvią jaunimo politiką. Siekiant įtraukti kuo daugiau žmonių bei Lietuvos ir užsienio lankytojams geriau pristatyti regioną, nemažai renginių vyks ne tik Kretingoje, bet ir visame rajone. Pavyzdžiui, itin įdomus turėtų būti gatvės sporto ir kultūros renginys Jokūbave, šeimų vakaras Darbėnų parke ir kiti renginiai.
Pašnekovas pabrėžia, jog pagrindinis savivaldybės tikslas yra ne tik sėkmingai įgyvendinti jaunimo sostinės projektą, bet ir pakviesti jaunus žmones atrasti šį regioną. „Esame išskirtinė vietovė. Kretinga turi gilias istorines šaknis, iki Klaipėdos vos 20 kilometrų, netoli ir Palanga. Tai tikrai puiki vieta gyventi ir dirbti. Džiaugiamės, kad nemažai jaunų šeimų atranda mūsų rajoną. Tikimės, kad juo susidomės dar daugiau piliečių iš kitų regioną ar grįžtančių iš emigracijos“, – optimistiškai apie ateitį kalba A. Barauskas.