Baltijos šalių ir Šiaurės Airijos ekspertų susitikime didžiausias dėmesys skirtas bendruomenių stiprinimui

2024-09-27

Rugsėjo 16-20 d. politikos formuotojai, ministerijų, savivaldybių atstovai ir bendruomenių ekspertai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos dalyvavo mainų vizite Belfaste (Šiaurės Airija). Vizito tikslas – pasidalinti gerąja patirtimi apie socialinės sanglaudos ir pilietinio dalyvavimo skatinimo metodus ir sustiprinti Baltijos šalių ir Jungtinės Karalystės bendradarbiavimą. Lietuvos delegaciją sudarė Tautinių mažumų departamento, Jaunimo reikalų agentūros, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Visagino ir Trakų savivaldybių atstovai. Jaunimo reikalų agentūrą atstovavo Eglė Došienė. 

Vizito metu Baltijos šalių ekspertai susitiko su Šiaurės Airijos vykdomosios valdžios atstovais, Belfasto miesto tarybos atstovais, mokslininkais ir aktyvistais. Susitikimai su vietos sprendimų priėmėjais ir išsamios diskusijos suteikė Baltijos šalių dalyviams vertingų žinių apie bendruomenių sanglaudos skatinimo strategijas, kurios pasiteisino Jungtinėje Karalystėje. Šiaurės Airijos ekspertams šie susitikimai suteikė galimybę perimti Baltijos šalių patirtį telkiant ir stiprinant bendruomenes.  

Vizito programoje buvo akcentuojama unikali Šiaurės Airijos patirtis sprendžiant konfliktus, stiprinant taiką ir sanglaudą, atkuriant santykius tarp politiškai, nacionaliniu ir religiniu požiūriu skirtingų bendruomenių po 1998 m. pasirašyto Didžiojo penktadienio susitarimo. Šis susitarimas užbaigė tris dešimtmečius trukusį konfliktą tarp Šiaurės Airijos katalikų ir protestantų bendruomenių.

Nors taikos sutartis, skirta religinių bendruomenių konfliktams spręsti, pasirašyta prieš dvidešimt šešerius metus, iššūkių kyla iki šiol – tarp bendruomenių vis dar juntamas susiskaldymas, Belfaste fizinės sienos vis dar skiria protestantiškų ir katalikiškų bendruomenių rajonus. Šiaurės Airijos valdžia taiko įvairius mechanizmus, švietimo ir kultūros politiką, skatina pilietines iniciatyvas, kurios jungtų ir stiprintų vietos bendruomenes.  

Šiaurės Airijos Bendruomenių ryšių vykdomasis direktorius Chris Gardner ir Belfasto miesto tarybos atsovas Davidas Robinsonas Baltijos šalių delegatus supažindino su vyriausybės taikos stiprinimo ir sanglaudos strategija bei sėkmingomis iniciatyvomis. Belfasto Karalienės universiteto (Queen’s University) profesorė Katy Hayward atkreipė dėmesį į iššūkius ir sėkmės istorijas, susijusias su Didžiojo penktadienio susitarimu ir jo poveikiu visuomenei. Dalyviai taip pat apsilankė Britų tarybos Šiaurės Airijos biure, kur jos vykdomasis direktorius Jonathan Stewart pristatė organizacijos vaidmenį skatinant bendradarbiavimą ir tarpusavio supratimą regione per meno ir švietimo programas. 

Lankydamiesi vietos organizacijose Baltijos šalių ekspertai susipažino, kaip sanglaudos politika įgyvendinama Belfaste – ypatingas dėmesys buvo skiriamas miesto rajonams, kuriuose juntama ryški socialinė atskirtis ir kurie istoriškai patyrė stiprią įtampą tarp vietos bendruomenių. Delegatai daugiau sužinojo apie “Urban Villages” programą, pagal kurią gerinamos viešosios erdvės ir bendruomenių centrai, remiami nevyriausybinių organizacijų ir aktyvių piliečių projektai, skatinantys bendruomeninius ryšius tarp vietos gyventojų.

Ekspertai taip pat susipažino su jaunimo įtraukimo iniciatyvomis, įskaitant RCity lyderystės programas ir Monkstown bokso klubo sporto užsiėmimus socialiai remtiniems jaunuoliams, kurie padeda mažinti nusikalstamumą ir nedarbą skirtinguose Balfasto rajonuose. Apsilankymas Limwadi švietimo centre atskleidė mokyklų bendradarbiavimo svarbą mažinant visuomenės susiskaldymą.  

Tarptautinis bendradarbiavimas ir keitimasis žiniomis yra ta varomoji jėga, kuri mus veda pokyčių link, todėl esu įsitikinusi, kad vizito metu įgyta patirtis, apsikeitimas gerosiomis praktikomis tarp Šiaurės Airijos ir Baltijos šalių ekspertų bei politikos formuotojų padės stiprinti įtraukias ir darnias visuomenes tiek Baltijos šalyse, tiek Jungtinėje Karalystėje“, - sakė Britų tarybos Lietuvoje direktorė Ona Marija Vyšniauskė.   

Britų taryba yra Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi tarptautinė organizacija, skatinanti kultūrinius ryšius ir švietimo galimybes daugiau nei 100 pasaulio šalių. Jau devintus metus organizacija Baltijos šalyse įgyvendina kultūrinio dalyvavimo programą „People to People“, kuria remiamas darnios ir pilietiškai aktyvios visuomenės stiprinimas. 

ERASMUS
LIJOT
PLJS
LJM
ESK
Biudžetinė įstaiga, kodas 188681478. Duomenys kaupiami ir saugomi juridinių asmenų registre
Jaunimo reikalų agentūra 2022